Skip links

Uzun Dönem Aralıklı Oruç (Intermittent Fasting) Yapılmasının Zararları

Kısa süreli aralıklı oruç yapmak metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını arttırabilir fakat uzun sureli yapılması kısa sürelinin aksine metabolizmayı açlık moduna sokarak yavaşlatır.

Aralıklı oruç ayrıca stres hormonu kortizonda bir artışa yol açabilir, bu da daha fazla gıda arzusuna yol açar. Aşırı yemek yemenin aralıklı oruç tutmanın yaygın yan etkisidir. Bu durum aynı zamanda uyku düzeninizi de bozabilir. Yatmadan önce yemek yemek, REM uykusu miktarını azaltarak, uyku döngüsünü bozabilir. REM uykusu öğrenme kapasitesi, bellek ve ruh hali için önemlidir.
Bozulan uyku düzeninin bir diğer etkisi ise hormonlar üzerindedir. Dopamin ve serotonin gibi nörotransmitterlerin aktivitesi azalır ve bu durum anksiyete ve depresyona yol açar. Yapılan araştırmalar uzun süre aralıklı oruç yapan kişiler daha sinirli ve tahammülsüz olduklarını göstermektedir.

Azalan uyanıklık. Aralıklı oruç tutmanın uyanıklığı artırdığı gösterilmiş olsa da, uzun vadede aralık oruç yapıldığında uyanıklığı azaltabilir. Bunun nedeni, vücudunuzun yeterli yakıt almaması ve bu nedenle yeterli enerji üretememesidir. Aralıklı oruç tutmak yorgunluğa, konsantre olma zorluğuna ve hatta baş dönmesine neden olabilir.

Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır.

Leave a comment

Sitemizde deneyimlerinizi kişiselleştirmek amacıyla çerezler kullanılmaktadır.