Skip links

Çocuklarda Bağışıklığı Nasıl Güçlendirebiliriz?

Çocuklarda Bağışıklığı Nasıl Güçlendirebiliriz?

1 – Daha fazla sebze ve meyve tüketmesini sağlamak

  • Özellikle mevsim sebze ve meyvelerini tüketmeli.
  • Yemek aralarında badem ve ceviz tüketmeli.
  • Bağırsak mikrobiyatası ve kemik gelişimi açısından yoğurt tüketmesi çok önemli. Meyveleri yoğurdun içerisine karıştırarak meyveli yoğurt şeklinde verebilirsiniz, yoğurdun içine 1-2 yemek kaşığı yulaf eklerseniz aldığı beta-glukan bağışıklık sisteminin güçlü olmasını sağlar.
  • Yumurta muhakkak tüketmeli, yumurtayı sebzeli krepler halinde verebilirsiniz.
  • Patates kızartması yerine tatlı patatesin tadı tatlı olduğu için fırında tatlı patates yapabilirsiniz
  • C, E ve B6 vitaminlerinden zengin beslenmeli. B6 vitaminin ana kaynaklarından kuru baklagilleri falafel köfte şeklinde veya humus olarak yedirebilirsiniz. E vitaminin ana kaynağı zeytin ve zeytinyağıdır. Zeytinyağı aynı zamanda çocuklar yaygın olarak görülen kabızlık problem ininde önlenmesinde çok önemlidir. C vitamin zengini kırmızı biber, domates (alerjen olabilir, dikkatli verilmeli), portakal, mandalina gibi kaynakları rahatlıkla tüketebilirler.

Çocuğunuzun günde beş porsiyon meyve ve sebze yemesini sağlayın. Fitonutrientler vücudun enfeksiyonla savaşan beyaz kan hücreleri ve hücre yüzeylerini kaplayan, virüsleri engelleyen bir antikor olan interferon üretimini artırabilir. Çalışmalar, bitki besleyicileri açısından zengin bir diyetin yetişkinlikte kanser ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıklara karşı da koruyabildiğini göstermektedir.

2 – Gelişim çağında olan bir çocuk 11- 12 saat uyku uyumasını büyüme hormonu gelişimi açısından çok önemlidir.

3 – Ailecek spor yapın – yaşına uygun spor aktivitelerini birlikte yapmaya özen gösterin. Yüzebilirler, basketbol, voleybol hentbol gibi grup aktiviteleri yapmak hem çocuğunuzla olan paylaşımlarınızı arttıracak hem de çocuğunuzun daha aktif bir yaşamı olmasını sağlayacaktır.

Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır.

Leave a comment

Sitemizde deneyimlerinizi kişiselleştirmek amacıyla çerezler kullanılmaktadır.